16 października 2016

Decoupage



 Co to jest?


Decoupage, dekupaż – (Z francuskiego dècouper– wycinać )
Technika zdobienia polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię (drewno, szkło, metal, plastik, tkanina i inne) wzoru wyciętego z papieru lub papierowej serwetki. Naklejony wzór pokrywa się lakierem, tak aby nie odcinał się od podłoża i wyglądał jak namalowany. 

















Skąd się to wzięło?


Uważa się, że ta technika pochodzi z Syberii (przed naszą erą) gdzie nomadowie ozdabiali wycinankami groby przodków. Jednak z dzisiejszym decoupagem kojarzymy głównie lakierowane wycinanki z XVI w. z Chin ( kto by się spodziewał) m.in. lampiony, pudełka, dekoracje okien.
Dzięki wymianom handlowym w XVII w. technika dotarła do Włoch.  Rysunkami i malowidłami ozdabiano meble, ściany, przedmioty. Popyt był tak duży, że zaczęto naklejać na przedmioty kopie obrazów stąd decoupage był nazywany również sztuką ludzi biednych.
W XVIII – wiecznej Francji decoupage stał się bardzo popularny jako zajęcie dam. Niestety do ozdabiania mebli i przedmiotów zaczęto używać nie tylko kopii, ale też wyciętych fragmentów oryginalnych obrazów, przez co zniszczono wiele dzieł. (Boże, widzisz i nie grzmisz…)
W tym samym czasie w Anglii technika była znana jako (o ironio) styl Japoński. Wydano tam nawet książkę z wzorami do wycinania. 

Jak się to robi? 


Chociaż decoupage wymaga przygotowania sporej ilości materiałów, a nierzadko też czasu, wcale nie jest techniką zarezerwowaną tylko dla profesjonalistów! Łatwo możesz się tego nauczyć, a efekty (i sama praca) dają sporo satysfakcji. :)
Instrukcję krok po kroku jak ozdabiać przedmioty tą techniką, znajdziesz tutaj: [link]

Czym to się robi? (zamienniki)

 
W sklepach dla plastyków (ale też dużych sklepach dla majsterkowiczów) można znaleźć różne profesjonalne akcesoria do decoupage. Jak łatwo się domyślić, ceny bywają bardzo różne i często niezbyt zachęcające. Poniżej przedstawiam wszystko  czego potrzebujesz do pracy tą techniką oraz domowe zamienniki, które możesz wykorzystać. :)
(Podane ceny są przybliżone i mogą się różnić w zależności od sklepu)


* Przedmiot do ozdobienia – w sklepach dostępne są różnego rodzaju pudełka, figurki lub wycięte kształty z drewna/masy papierowej do ozdobienia.
Koszt: w zależności od rodzaju 12zł – 40zł

Zamiennik
: szklane butelki po winie/soku/syropie, słoiki, flakoniki po perfumach, metalowe puszki, sztywne tekturowe pudełka, doniczki, ramki na zdjęcia, przybory (od kieszonkowego lusterka po… deskę klozetową :P ) … słowem wszystko co już posiadasz, a chcesz żeby wyglądało bardziej artystycznie.
 

* Serwetki/papier do decoupage – Arkusze papieru m.in. ryżowego z wzorami do wycięcia, dekoracyjne serwetki. Wybierając wzór zastanów się nie tylko, czy Ci się podoba, ale czy będzie go łatwo wyrwać/wyciąć. Najlepiej z konkretnym rysunkiem lub jasnym tłem.
Koszt: 3zł – 7zł

Zamiennik
: zwykłe serwetki z nadrukiem ze sklepu wielobranżowego/marketu. Jeśli nie potrzebujesz dużej ilości możesz kupić pojedyncze serwetki z ciekawymi wzorami na sztuki w sklepie plastycznym ( 0,60zł/szt.)

* Farby akrylowe – zazwyczaj kolory sprzedawane są oddzielnie na sztuki w słoiczkach lub tubkach. Występują też farby matowe, lub z metalicznym połyskiem. Jeśli chcesz nakleić kolorowy wzór wybierz jasny kolor tła (biały/kremowy/pastelowe kolory) Ciemne/ jaskrawe kolory będą przebijać przez serwetkę.
Koszt: 5zł – 12 zł

Zamiennik
: na drewnie możesz użyć farb plakatowych, ale przy malowaniu śliskich powierzchni (szkło, plastik, metal) lepiej zainwestować w akryle. Uwaga! Farby plakatowe w przeciwieństwie do akrylowych nie są wodoodporne.


* Klej do decoupage – do przyklejenia serwetki do podłoża.
Koszt : 6zł – 8zł

Zamiennik
: serwetkę możesz przykleić do wysychającej farby lub pomalować wcześniej podłoże niewielką ilością lakieru (patrz niżej).



  
* Lakier/medium ­– do polakierowania gotowego przedmiotu. Występuje również w wersji cracle – po wyschnięciu daje na powierzchni efekt spękań.
Koszt: 5zł – 15ł

Zamiennik
: przezroczysty lakier wodny np. do drewna. Opłacalny, jeśli potrzebujesz większej ilości.






* Pędzle – Jeden do farby i jeden do lakieru. Płaskie, szerokie ze sztywnym włosiem (szczecina). (Możesz spróbować na ręce, jeśli są tak sztywne, że drapią, mogą zniszczyć serwetkę.)
Koszt: 2zł/szt.

Zamiennik
: oczywiście możesz użyć szkolnych plastikowych pędzelków, ale ich rozmiar i jakość pozostawia wiele do życzenia. Warto zaopatrzyć się w przynajmniej jeden dobry pędzel, który przy dobrym traktowaniu posłuży Ci naprawdę długo.




* Pędzel gąbkowy – do wykończenia powierzchni odciskaną farbą. Nada specyficzną, chropowatą fakturę. Świetnie nadaje się też do robienia gradientowych, cieniowanych przejść między kolorami.
Koszt: 2zł – 5zł

Zamiennik
: Gąbka jest kłopotliwa do utrzymania w czystości dlatego jako jednorazówki możesz wykorzystać pocięte w kostkę (ok 3 x 3cm ) gąbki do naczyń.




* Nożyczki – wystarczą nożyczki do papieru, ale lepiej sprawdzą się małe nożyczki do paznokci. Są ostrzejsze i bardziej precyzyjne.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz